O sobie kila zdań
Bez nałogów, przed trzydziestką, średniego wzrostu - pozna nowe zagadnienia automatyki, bo narzeczoną <3 już znalazł jakiś czas temu ;).
Popełniłem na tym blogu już dwa wpisy merytoryczne i uznałem, że w tym się krótko przedstawię.
Jestem Dominik i do 30 zostało mi półtora roku - więc jeszcze się tym nie przejmuję ;), ale ostatnio coraz częściej zastanawiam się co by tu ciekawego zbroić, póki jeszcze mi się trochę chce. Pochodzę z okolic Zduńskiej Woli, a obecnie mieszkam i pracuję w Łodzi. Od ponad 6 lat pracuję we wsparciu działów handlowych producentów komponentów automatyki przemysłowej (na początku sterowników, później czujników). Spora część mojej pracy koncentruje się na aspektach handlowo-biurowych, ale szczęśliwie równie duża część dotyczy kwestii techniczno-aplikacyjnych, które dla mnie są bardziej pociągające.
Skąd pomysł na stworzenie Boga? Co jakiś czas nachodzi mnie ochota do gier i zabaw z językiem Python. Moich umiejętności programowania nie można jeszcze nazwać umiejętnościami, słyszałem jednak, że w intrenecie można znaleźć jakieś pomocne informacje. Rozpocząłem zatem odświeżanie podstaw programowania z internetowym kursem, trafiłem też na podcast o podobnej tematyce. Też lubicie podcasty? To tam usłyszałem jak gość programu zachęcał, by równolegle do nauki prowadzić bloga. Spodobał mi się ten pomysł i widzę kilka korzyści takiego działania. Mój pomysł od dryfował od poukładanej nauki języka Python w kierunku małych projektów, przy okazji których można się nauczyć różnych jego zastosowań (m. in. w automatyce - na takich raczej będę się skupiał) i przy okazji innych ciekawych rzeczy. Dla przykładu w pierwszych częściach projektu “liznąłem”:
• wykorzystania języka Python do sterowania silniczkiem krokowym,
• wykorzystania języka Python z biblioteką OpenCV do wykrycia oraz odróżnienia małych i dużych nakrętek na przenośniku,
• projektowania modeli 3D w programie Design Spark Mechanical - nóżek przenośnika oraz uchwytu silniczka,
• edytowania filmów w programie DaVinci Resolve oraz publikowania ich na YT(dużo z tym zabawy, sporo pracy ale jeszcze więcej fanu)
• poznawania możliwości Raspberry Pi oraz dodatkowych akcesoriów,
Dlatego taki format jest dla mnie ciekawszy, chociaż kursy internetowe z Python również polecam i będę z nimi zaiwaniał dalej (aktualnie korzystam z www.freecodecamp.org).
Mam wrażenie, że Blog wspólnie w programem Notion pomagają mi poukładać pomysły i porządkować poznawane rozwiązania. Do ewentualnego utrwalania mogę polecić program Anki/AnkiWeb. Wymieniam źródła i programy, z których korzystam, bo mam cichutką nadzieję, że ktoś znajdzie w którymś ze wpisów coś do wzięcia. Mogę również polecić platformę www.dblog.pl, ponieważ początkowym zamysłem było tworzenie bloga w Django, ale po kilku dniach zmagań nadal nie wyglądało to tak dobrze (to nie jest wpis sponsorowany :D).
Na dobry początek tyle o mnie. Do kolejnego wpisu!